მასწავლებლის სახელი,
გვარი, პირადი ნომერი:
ნანა ქსანდოპულო
საგანი: მუსიკა.
სწავლების საფეხური / კლასი: დაწყებითი საფეხური - მეხუთე კლასი.
მოწავლეთა რაოდენობა:
23.
გაკვეთილის თემა: ქართული
- ხალხური მუსიკალური საკრავები
გაკვეთილის მიზანი:
ქართული - ხალხური მუსიკალური საკრავების ამოცნობა,
დაჯგუფება.
მუსიკალური
საკრავების ცალკეული ნაწილების ამოცნობა.
ქართული
- ხალხური მუსიკალური საკრავების ამოცნობა სოლო და
ერთობლივი ჟღერადობის დროს.
ჯგუფში მუშაობის უნარ - ჩვევების განვითარება.
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
1
|
გაკვეთილს ვიწყებ
განვლილი მასალის მიმოხილვით და დავალების შემოწმებით.
აქტივობა 1 -
მომზადება ახალი თემის გაცნობისათვის (5წთ)
მოსწავლეებს ვასმენინებთ
ფრაგმენტს ანსამბლ წინანდალის „ჩონგუროდან“ და ვუსვამთ კითხვებს:
რაზეა ეს სიმღერა?
რა არის ჩონგური?
ჩონგური საორკესტრო
საკრავია თუ ხალხური?
რომელ ჯგუფს მიეკუთვნება
დასარტყამს, ჩასაბერს თუ სიმებიანს?
|
გონებრივი იერიში.
წინარე ცოდნის
გააქტიურება.
|
მთელი კლასი
|
ლეპტოპი
|
5-7 წთ.
|
2
|
აქტივობა 2 -
გაკვეთილის ძირითადი ნაწილი
მოსწავლეებს წარვუდგენთ
პრეზენტაციას თემაზე - ქართული - ხალხური მუსიკალური საკრავები.
პრეზენტაციისას
მოსწავლეებს ვესაუბრებით თითოეული მუსიკალური საკრავის აგებულებაზე, მათ ნიშან -
თვისებებზე, საკრავებს ვაჯგუფებთ და მოსწავლეებს ვაცნობთ ამ საკრავების შემადგენელ
ნაწილებს (ხემი, სიმი, მოქლონი, ჯორაკი და ა. შ), ვსაუბრობთ იმაზე, თუ რომელ კუთხეში
გვხვდება ესა თუ ის საკრავი, მოსწავლეებს ვასმენინებთ თითოეული მათგანის ჟღერადობას.
|
პრეზენტაცია.
ვერბალური.
ლექციური მეთოდი.
მოსმენა.
|
მთელი კლასი
|
ლეპტოპი.
პროექტორი.
|
10 წთ.
|
3
|
აქტივობა 3 -
გამოვიცნოთ, რომელი საკრავია
მოსწავლეებს ვასმენინებთ
მუსიკალური საკრავის/საკრავების ჟღერადობას და ვთხოვთ გამოიცნოს, რომელი საკრავი/საკრავები
ჟღერს.
|
საკრავების ჟღერადობის
ამოცნობა.
|
მთელი კლასი
|
ლეპტოპი.
|
5-8 წთ.
|
4
|
აქტივობა 4 -
ჯგუფური სამუშაო
მოსწავლეებს ვანაწილებ
ჯგუფებში და ვურიგებ კროსვორდს. ვთხოვ, შეავსონ მოცემული კროსვორდი
და მუშაობის დასრულების შემდეგ წარუდგინონ თანაკლასელებს. დავალების შესასრულებლად ვაძლევთ 15 წუთს.
|
ჯგუფური
პრეზენტაცია.
|
ტესტები.
|
15 წთ.
|
|
5
|
გაკვეთილის დასასრულს ვახდენ
შეფასებას.
|
5-7 წთ.
|
შეფასების კომპონენტები
ფასდება
შემდეგი აქტივობები
|
3-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
ქართლი ხალხური მუსიკალური ინსტრუმენტების ცნობა
|
ვერ ცნობს მუსიკალურ ინსტრუმენტებს.
|
ცნობს რამდენიმე მუს.ინსტრუმენსტს, მაგრამ ვერ აჯგუფებს მათ.
|
ცნობს მუს. იმსტრუმენტებს, ცდილობს სწორად დააჯგუფოს ისინი.
|
ცნობს და აჯგუფებს ყველა მუსიკალურ ინსტრუმენტს.
|
ქართლი ხალხური მუსიკალური ინსტრუმენტების გამოცნობა ჟღერადობით
|
უჭირს მოსმენით მუს. ინსტრუმენტების ამოცნობა.
|
არჩევს რამდენიმე, ან მხოლოდ
1 ჯგუფის საკრავებს.
|
ცნობს მუსიკალურ საკრავებს, მაგრამ ვერ არჩევს 1 ჯგუფის ინსტრუმენტებს.
|
ცნობს მოსმენით ყველა მუსიკალურ საკრავებს მათი ჯგუფების მიხედვით.
|
ჯგუფური მუშაობა (კროსვორდის შევსება)
|
ვერ შეავსეს ვერცერთი უჯრა
|
ნაწილობრივ შეავსეს კროსვორდი.
|
ყველა უჯრა შეავსეს, მაგრამ ზოგი არასწორად.
|
კარგად აქვთ შევსებული ყველა სიტყვა.
|
კ რ ო ს ვ ო რ დ ი
1.
ჩასაბერი
მუსიკალური საკრავი, გავრცელებულია საქართველოს მთიან რაიონში.
2.
დასარტყამი
მუსიკალური საკრავი, რომელსაც ჯოხებით უკრავენ.
3.
ჩასაბერი
ინსტრუმენტი, გავრცელებულია სამეგრელოში.
4.
სვანური
სიმებიანი ინსტრუმენტი.
5.
სამეგრელოსა
და ლეჩხუმში გავრცელებული სიმებიანი საკრავი.
6. 3 სიმიანი ხის ინსტრუმენტი.
6. 3 სიმიანი ხის ინსტრუმენტი.
7.
დასარტყამი
ინსტრუმენტი.
1
|
ჭ
|
ი
|
ბ
|
ო
|
ნ
|
ი
|
||||
222
|
დ
|
ი
|
პ
|
ლ
|
ი
|
პ
|
ი
|
ტ
|
ო
|
2
|
3
|
ლ
|
ა
|
რ
|
ჭ
|
ე
|
მ
|
ი
|
|||
4
|
ჩ
|
ა
|
ნ
|
გ
|
ი
|
|||||
5
|
ჩ
|
ო
|
ნ
|
გ
|
უ
|
რ
|
ი
|
|||
ფ
|
ა
|
ნ
|
დ
|
უ
|
რ
|
ი
|
6
|
|||
დ
|
ო
|
ლ
|
ი
|
7
|